Головна сторінка / Блог / Вигода від СЕС

Вигода від СЕС

Розглянемо проблематику вартості сонячних електростанцій на прикладі станції потужністю в 10 кВт. До придбання власної СЕС може підштовхнути кілька факторів. Наприклад, відсутність централізованого електропостачання або ж бажання облаштувати автономне електроживлення на ділянці або підприємстві. При наявності мережі, власники СЕС підключаються до неї з метою віддачі надлишків енергії і заробітку за умовами “Зеленого тарифу”.

Вартість СЕС

Вартість складають: панелі, інвертор, кріплення, система захисту, витратні матеріали, доставка і монтаж. Додатковою послугою є також збільшення потужності (для приватного будинку), а також допомога при оформленні “Зеленого тарифу”. Середня вартість одного кіловата потужності для пересічного покупця обходитися в 1000 доларів. У підсумку, СЕС, потужністю в 10 кВт за нинішнім курсом в середньому оцінюється в 280 тис. грн.

Шляхи економії

Першим варіантом буде очевидна відмова від надмірностей у закупівлі комплектуючих і монтажу. Варто зупинити вибір на недорогих панелях з полікристалічного кремнію і базовому інверторі. Ще одна область економії — неповний захист. Мається на увазі установка автоматики лише на вузлах змінного струму. Також непогано допоможе скоротити витрати використання звичайного заліза в системі кріплень, відмовившись від алюмінієвої або оцинкованої системи. Ще, як варіант, можна лише замовити підключення обладнання, а решту роботи по монтажу виконати своїми силами.

Природно, кожен з моментів, де буде вирішено заощадити, має свої недоліки. Якщо фірма здійснює для вас тільки підключення обладнання, вона жодним чином не зможе понести відповідальність за якість монтажу і використовуваних при цьому матеріалів, а також за безпеку всієї системи. Ще пропадає гарантійна угода і можливість безкоштовного сервісного обслуговування СЕС. Якщо кріпити компоненти на опори з “чорного металу”, слід враховувати, що знос у них буде набагато швидше, ніж у оцинкованих вузлів.

Що не підпадає під статтю економії

Не слід кидатися на занадто низьку ціну на панелі і комплектуючі. Якщо цінники занадто знижені, це має не радувати, а насторожити. Цілком реально, що замість висококласних панелей під їх виглядом буде спроба продажу другосортної продукції. Зовні вони можуть бути ідеальними, але самі фотоелементи можуть містити дефект, і термін служби таких агрегатів в рази нижче.

Нюанси володіння СЕС

Прибутковість установок залежить від споживання енергії вашим маєтком і обсягу виробленої електрики від станції. На продуктивність впливає рівень “сонячності” регіону проживання, кут нахилу панелей, затіненість ділянки. При розрахунку термінів, за які СЕС окупитися, варто враховувати зношеність обладнання. Так, нормою вважається зниження потужності на 2,5% за перші пару років і на 0,76% щорічно в подальшому, протягом 20 років. Розрахунок зеленого тарифу схильний до впливу року введення системи в експлуатацію. Так, в минулому 2019 році кожен кіловат СЕС приніс власникам 18 євроцентів доходу. Якщо враховувати оподаткування, знос вузлів, за весь термін служби (не менше 25 років) станція приносить дохід близько 1,3 млн гривень. Повернення витрачених коштів буде на 5 році експлуатації.

У підсумку, стає ясно, що власна СЕС — дуже вигідне вкладення. Для того, щоб стати частиною даного виду енергобізнесу приватним особам не потрібна спеціалізована документація. Вся процедура оформлення “Зеленого тарифу”, в порівнянні з роками його введення (кінець 90–х років минулого століття), дуже спрощена. Витрати на сировину відсутні як такі, а в обслуговуванні СЕС дуже невибагливі.