Головна сторінка / Блог / Сонячні батареї для дому. Скільки ж їх потрібно?

Сонячні батареї для дому. Скільки ж їх потрібно?

Перетворення сонячної енергії в електричну йде корінням ще в кінець 19, початок 20 століття. За часів всесвітньої індустріалізації безліч ентузіастів підкорювали сонячну енергію з метою поліпшення її служіння людині. Одним з таких винахідників був Джакомо Чамічан, творець прототипу сонячної панелі.

Уже в середині минулого століття сонячні панелі стали чудовою альтернативою енергопостачання різних космічних апаратів. Показавши себе з виключно позитивного боку на службі у науки, даний вид виробництва енергії вельми стрімко перекочував і в простори побутового використання. Обсяги електроенергії, виробленої сонячними панелями з кожним роком зростають в геометричній прогресії, особливо з огляду на все більшу їх доступність для широкого споживача.

Будова панелі

Завдяки простоті в будові широку популярність здобули панелі на кремнієвих елементах. Це також забезпечило їм відносно невелику вартість в розробці. Панель складається з 60 і більше пластин з кремнію, які з’єднані спеціальними струмознімальними шляхами. Все це кріпитися на скло. Послідовно з’єднані пластини складають панель потужністю від 250 до 370 Ватт.

Сучасні виробники панелей домоглися показника ККД близько 20%. Тобто, такий відсоток сонячної енергії з поверхні панелі буде перетворено на постійний струм. Оскільки велика частина побутового та промислового обладнання працює на змінному струмі, електростанції на сонячних панелях включать в себе інвертори струму. Вони дозволяють перетворювати струм і міняти його напругу. Найчастіше це генератор періодичної напруги.

Як забезпечити високу потужність для станції

В першу чергу, слід грамотно підійти до питання розміщення панелей. Відповідно з рухом сонця вибирається оптимальний азимут і кут нахилу панелей. При розміщенні панелей на даху будинків і будівель найкраще підходить південна сторона покриття. З одного боку, кут буде таким же, як і кут покрівлі, що не завжди зручно, але виробники пропонують безліч зручних кріплень, які дозволяють його регулювати.

Кількість панелей залежить від їх розмірів і доступної площі розміщення. Більшість панелей мають певний стандарт в вимірах. Якщо панель на 60 відсіків, то це приблизно 1м на 1,7 м, у випадку з 72 відсіками 1м на 2м.

Для прикладу розрахунку кількості візьмемо розміри даху 10 м ширини на 7 м довжини, а панелі на 72 відсіка. Виходить, що на даній площі вийде вмістити близько 35 штук панелей на 72 відсіка. Якщо панелі будуть потужністю в 330 Ватт, то сумарно вони дадуть 11 550 Ватт. Це забезпечить роботу інвертора з номіналом в 10 кВт. Так як інвертори допускають перевантаження в 20–50% з боку постійного струму, виходить, що він може бути перевантажений панеллю потужністю аж до 15 кВт. Це дозволяє інвертору підвищити час роботи в умовах відсутності сонця.

Якщо скати покрівлі будинку спрямовані на західну і східну сторону, є варіант розташування панелей на присадибній ділянці. Найголовніша умова — відсутність тіні. Перевагою розташування на землі в тому, що можна найбільш кращим чином налаштувати положення панелей по відношенню до сонця. Потужність обмежена також лише розміром виділеної площі.

Станція, яка має сумарну потужність в 11550 Ватт може виробляти на рік від 12 000 до 16 000 кВт годин, в залежності від географічних широт (відповідно північ і південь України).

Вартість

Сьогодні в Україні вартість 1 кВт встановленої потужності сонячної електростанції обходиться в середньому до 1000 доларів. Таким чином, ціна станції, потужністю в 10 кВт становить 10 000 доларів. Термін служби компонентів близько 30 років, що дає істотні плюси від вкладення в енергетичну незалежність протягом багатьох років.